VİRÜS ÜLKE GENELİNE YAYILDI !

25.03.2020

Geçtiğimiz Günlerde Bakanın  “ Virüs  ülke geneline yayıldı” açıklaması iş kontrolden çıktı demenin bir başka söylemi. Bu söylem üzerinden özellikle ciddi emek veren Sağlık çalışanlarını rencide etmemek için fazla cümle kurmak istemiyorum. İşini Görev bilinciyle yapan bütün sağlık çalışanlarımıza, her ferdimiz gibi bende minnettarım.

Bu virüsü kontrol altına almanız için Türkiye’nin tamamını test etmeniz lazım, böyle bir imkan var mı? Yok. Bir kişinin testinin pozitif çıkmasından sonra, o kişiye virüsün nerden bulaştığını tespit etmeniz mümkün değilse, veya bu kişinin virüsü kimlere bulaştırdığı tespit edilemiyorsa bu virüsün yayılmasının önüne geçilmesi imkansız bir hal alır. Bence bu bakımdan iş kontrolden çıkmış durumda. Kontrol altına alma gibi ciddi bir çalışmada görmüyorum.

Kanunda suç olan bir konuda bile insanlar cüretkar davranıp  o suçu işleyebiliyorsa, Bakanın veya  STK ların Evdekal  kampanyasıyla insanları evde tutması çok ta mümkün değil. Evde kal kampanyasını vatandaş yapar, Devlet bunun çok daha fazlasını yapmalıydı. (Kaldı ki evde, çoluk çocuğunun yanında  oturup yatmak varken kim dışarı çıkıp çalışmak ister)

Ölüm ve vaka sayısı ciddi rakamlara ulaştığında, Biz dışarı çıkmayın demiştik siz çıktınız onun için bunlar oldu demek Devleti yönetenlerin üzerindeki sorumluluğu ortadan kaldırmaz.  Devlet üzerine düşeni yapmadığı için virüsün yayılma hızı kontrolden çıktı. Okullar tatil olduğunda  dışarıya çıkış yasağı gelseydi veya maskesiz dışarı çıkılmayacak gibi kesin bir önlem alınsaydı, emin olun yayılma kontrol altına alınabilirdi.

Bakanlığın açıkladığı günlük rakamlar, rakamın açıklandığı günün rakamı değil aslında.  En az 1 hafta  geri gitmeniz lazım,  bugün açıklanan rakamlar 15-20 Mart arasında virüs bulaşmış kişilerin hastanelik olduğu vaka ve ölüm sayıları. Bugün içimizde virüslü dolaşan kişilerin sayısını bundan 1 hafta sonra açıklanacak rakamda görebilirsiniz.

Ne demek istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum.

Yani bugün bile belki binlerce kişi vücudunda bu virüsü taşıyor fakat  belirtileri başlamamış olabilir. Yani bakanın açıkladığı günlük rakamı bugün 300 kişiye bulaşmış diye okumayın, en az 10 gün önce 300 kişiye bulaşmış ve belirtileri başlamış,  testi bugün yapılmış ve pozitif çıktığı için vaka sayısına ilave edilmişler.  Yani virüs bugün birine bulaştığında hemen test yapıp vaka sayısına ilave edilme diye bir durum yok. Bunu eminim herkes biliyordur fakat bu şekilde düşünmüyordur.

Ülkemizdeki virüsün artış grafiğine bakılarak ne durumda olduğumuzu ve kaç gün sonra vaka sayısında nereye ulaşacağımızı az çok kestirmek mümkün.

Türkiye, İtalya ile kıyaslanıyor aslında bu karşılaştırma yanlış. Çünkü yaşlı nüfus bakımından İtalya bizden çok daha fazla bir nüfusa sahip. Virüs aynı yayılım etkisini gösterse bile Türkiye de İtalya kadar vaka ve ölüm sayısını göstermemesi gerekirken, bizim nüfusumuzun daha genç olmasına rağmen İtalya dan daha hızlı bir yayılma oranına sahip olmamız bizdeki Durumun İtalya dan daha ağır seyrettiğini ve seyredeceğini  gösteriyor.

Bizim en büyük şansımız, Çin bu virüsü kendi ülkesinde yendiğini belirtip, edindikleri birikimi , işe yarayan ilaçları ve test kitleri konusunda Türkiye ye destek vermesi. Bu alanda umutluyum fakat çinli yetkililer Türkiyeyi incelemeye gelseler, söyleyecekleri ilk şey siz hala hiçbirşey yokmuş gibi sokaklarda dolaşıyorsunuz hemde maskesiz diyecekler. Çünkü İtalya ya giden çinli ekip ilk olarak bu uyarıyı yapmıştı. 

En büyük korkum,  Hastanelerdeki sağlık çalışanlarının da virüsten enfekte olarak,  karantinaya alınmaları gerekmesi durumunda ne yapacağımız. Böyle bir durum olmaz demeyin, Sağlık çalışanlarına bulaşma oranı ne yazık ki düşündürücü boyutta.

Birinci Gündem Köşe Yazısı için tıklayın –  www.birincigundem.com 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.