KORUNSAKTA KORUNMASAKTA ENFEKTE OLACAĞIZ

25.03.2019

Başlığı okuyunca virüsü hafife aldığımı bize bir şey olmaz modun da olduğumu düşünmeyin aksine virüs bütün Dünyayı ve insanlığı sarsacak ve Dünya da  hiçbir şey eskisi gibi olmayacak , planlanan süreçte yeni bir dünya düzeni kurulacak diye düşünüyorum.

Matematiği iyi olan, olasılık bilenler şunları hesap etsin.  Ben sayısalcıyım kafamı çok yordum işin içinden çıkamadım.

Virüs bulaşmış, belirtileri önemseyip test yaptıran ve testi pozitif çıkan birini düşünelim. Bu kişiye  virüsün ne zaman bulaştığını ve kimden bulaştığını tespit edebilme imkanı var mı? Günümüzde insanların her gün 100 lerce kişiyle bir şekilde temasın olduğu ve kuluçka süresini de hesaba katarak hesaplamaya çalışın.

14 güne kadar Kuluçka süresinden bahsediliyor. Bazı insanlarda bu kuluçka süresi daha kısa süre olabiliyor. Kaldı ki kuluçka süresinde de siz normal hayatınıza devam ettiğiniz sürece fark etmeden çevrenizdekileri enfekte etmeye devam ediyorsunuz.

Test sonucunuzun pozitif çıktığını düşünün size tedavi uygulamaya başladıklarını ve çevrenizdekilerinde test edilmesi gerektiğini belirtip test yapıldığını düşünün. Çevrenizdekilerde mutlaka testi pozitif çıkacak kişiler olacaktır. Testi pozitif çıkanların çevrelerindekilerinde test yapıldığını düşünün, onlarında çevresindekilere test yapınca testi pozitif çıkanları düşünün….. zincirleme olarak bu test işinin devam ettiğini düşünün virüsün yayılma hızını ve etki alanının nasıl genişleyebileceğini kafanızda canlandırın.  Bir durum daha var,  Testi pozitif çıkan birinin çevresindekilere uygulanan testte, sonucu  negatif çıkanlarda virüsün kuluçka süresinde olabileceğini de hesaba katın.  Sadece bunları düşünmek bu işin matematiğinin yapılmasının imkansız olduğunu gösteriyor.

Limit ve süreklilik hesaplamaları gibi, virüsün yayılma hesabı   n sonsuza giderken diye başlayan bir hesaplama ile başlayan bir formülle formüle edilebilir. (Hiçbir zaman sonsuza gitmez ama grafik dikey eksene paralel hale gelir)

Buraya kadar yazdıklarım testi pozitif çıkanlar için yapılabilecek uygulama ve virüsün yayılım hesabını somut olarak görebileceğimiz bir durum.

Birde şunu hesaba katın;

Virüs bulaştığı kişilerin büyük bir kısmında  özellikle gençlerde  ve bağışıklık sistemi iyi olan kişilerde hiçbir belirti göstermiyor. Belirti göstermediği için ben iyiyim bende bir şey yok diyenlerde,  virüsün olmama ihtimali veya olma ihtimalini de hesaba katın. Bu insanlar normal olarak hayatlarına kaldığı yerden devam edecekler, dolayısıyla  etki alanındaki insanları enfekte etmeye devam edecekler, kendilerinde olumsuz bir etki göstermiyor olabilir fakat bağışıklık sistemi zayıf insanlara virüsü bulaştırdıklarında bu kişiler de semptomlara neden olduğundan bu kişiler test yaptıracaklar ve yukarıdaki test yaptıran gruba dahil olacaklar ve dünya üzerindeki kaydı tutulan vaka sayısına ilave olacaklar.

Fakat şunu aklınızdan çıkarmayın, virüsün vaka sayısı ne kadarsa emin olun bunun belki birkaç katı kadar insan,  bu virüsü taşıyor ve yaymaya devam ediyor, fakat bu kişiler hiçbir zaman bu rakamın içinde olmayacak veya  olamayacak.

Bu virüsü kimin çıkarttığı, laboratuvar ortamında mı üretildiği, egemen güçlerin oyunu mu olduğu konusuna hiç girmedim dikkat ederseniz,  bu ayrı bir makale konusu. Şimdilik sadece somut yaşadığımız hadisenin anlaşılabilmesi için sizlerin de bazı konuları düşünmenize sebep olmak istedim.

Gelişmiş ülkeler kategorisinde görülen  Almanya, İngiltere , italya….. gibi ülkeleri yönetenler ülke nüfuslarının  % 60-70 civarında herkesin enfekte olacağını söylediklerinde yanımdakilere o an şunu demiştim, Eğer Almanya nın %60 ı bu virüsten enfekte olacaksa Türkiye de nüfusun  %99 u bundan etkilenir. Bunu söyleme sebebim,  Almanya yı çok ilerde gördüğümden değil,  Almanya gibi ülkeye giriş çıkışların kontrol altında olduğu bir AB ülkesini %60 enfekte eden virüs, ne yazık ki Türkiye gibi giriş çıkışın çok daha rahat olduğu bir ülkede yaşayan herkese bir şekilde ulaşacağını düşünmem.

Şimdilik ünlülerin testinin pozitif çıkması haber oluyor. İlerleyen günlerde bu tür vakaların pek  haber değeri olmayacak buna emin olun.

Peki bu kadar vahim tablo çizdikten sonra tavsiyen ne olur diye soranlar olabilir. Cevabım Doktorların yaptığı açıklamadan çok farklı olmaz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve güçlü tutacak şekilde beslenin.

Özellikle yaşlılarımızı bebek gibi koruyalım.  Yaşı 70 in üzerinde olan bir vatandaş normal bir soğuk algınlığını bile çok zor atlatabiliyorken veya atlatamıyorken,  kaldı ki bu virüsün hedefinde ne yazık ki onlar var.

Normal hayatına devam eden Her birey kendisini bu virüsün taşıyıcısı olarak görmesi ve bu şekilde kimseye bulaştırmaması gerektiği üzerine hayatını kurarsa, hem kendisi için hem de karşısındaki için daha sağlıklı bir korunma olur. Bu durumda kendini de korumuş olur.

Herkesin maske takmasına gerek yok sadece hastalar maske takmalı diyenler var,  bunlara katılıyorum fakat virüs taşıyıcısı olup olmadığının farkında olmayan kişileri nasıl ayırt edeceğiz? Bunu tespit edebildiklerinde bu söylem doğru fakat mevcut virüs için bunu söylemek çok anlamsız.

Bir süre herkes hastaymış gibi maske takması gerekebilir.  Bence en önemli önleyici çalışma, alınan bütün dezenfekte ve hijyen çalışmalarının  yanında herkesin maske takması  olacak.

www.birincigundem.com köşe yazısı

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.