İSTANBUL SEÇİMLERİNİN YENİLENECEĞİNİ DÜŞÜNENLERE!

20.04.2019

Öncelikle sonda söyleyeceğimi başta söylemek istiyorum, eğer böyle bir karar çıkarsa, Ekrem İmamoğlu oyunu artıracak ve AKP oyunu düşürecektir. Bu çok net bir şekilde görünüyor. Hal böyleyken YSK seçimi iptal edecekse bile AKP nin ettirmemesi için çalışması gerekir.

Seçimin tekrarlanması durumunda Cumhur ittifakının oylarında en az 1 puanlık bir düşüş Millet ittifakının oylarında da en az 5 puanlık bir artış gözlenecektir. Çünkü Seçimde Muhalefet Ekrem İMAMOĞLU etrafında kenetlenecek daha önce aday çıkartan partiler aday çıkartmayacaktır. Seçimin yenileneceğini düşünenler çıkacak sonuçla  AKP ‘nin erime sürecini hızlandıracak, önü alınmaz bir yıkıma doğru hızla ilerleyecektir.

AKP kulislerinde net bir karar yok, konuya bakış açısı 3 farklı şekilde;

Birinci görüş;  İtiraz başvurusunda yer alan bilgilere dikkat çeken bazı partililer, seçimin iptal edilmesi gerektiği, bunların da organize bir usulsüzlük olduğunu savunuyor. 

İkinci görüş; Özellikle seçmen listelerindeki usulsüzlük iddialarının seçimden önce yapılması gerektiği, YSK’nin ilan ettiği tarihlerde itiraz edilmediği için listelerin kesinleştiği, YSK’nin bu nedenle partinin başvurusunu reddedeceği yönünde. 

Üçüncü Görüş ; YSK’ya sunulan belge ve bilgilerin doğru olabileceği, ancak aradaki farkın kapanmasını sağlayacak somut bir durum olmadığı için seçimin yenilenmesi kararının çıkmasının çok zor olduğu dile getiriliyor.

Geldiğimiz noktada seçim yenilense de yenilenmese de, her iki sonuç ta Ekrem İMAMOĞLU’nun  lehine sonuçlanacağı ortada, bu nedenle AKP için kötünün iyisi olarak Mevcut durumun kabullenilmesi  kendileri için en doğru adım olacaktır. Ayrıca Seçim yenilenmesi durumunda sahadan hiç çekilmemiş taraf olarak Ekrem İMAMOĞLU en hazır taraftır. 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.