İSTANBUL SEÇİM ANALİZİM

27.06.2019

23 Haziran İstanbul seçimi aslında  Erdoğan için bir güven oyu niteliğinde gerçekleşti ve sonuç ortada.

AKP ve MHP arasına sıkışmış Milliyetçi muhafazakar seçmen iktidarın politikalarından memnun olmadığını her fırsatta dile getiriyordu, fakat İYİ Parti ve CHP ye oy vermeyi de içine sindiremiyordu.  

Ekrem İMAMOĞLU’na yapılan Haksızlığa daha fazla tahammül edemediler, Meral AKŞENER’in en başından beri çizgisini hiç değiştirmemiş olması Milliyetçi muhafazakar  seçmen kitlesinin  İYİ Parti ye güvenmelerini gerektirdi ve güvendiler.  Şuna emin olsunlar hiçbir zaman pişman olmayacaklar.

Bizi türlü karalama kampanyalarıyla karalama çalışmaları yapanları, terörle el ele olduğumuzu iddia edenleri,  terörist başıyla mektuplaşırken görmek bizim için çok anlamlıydı.  Biraz daha fazla oy alabilmek için devlet ciddiyetini düşürdükleri  bu durumu unutmayacağız ve unutturmayacağız.

20 Nisanda İsanbul seçiminin iptal edilmesi için çalışanlara uyarı niteliğinde yazdığım İSTANBUL SEÇİMLERİNİN YENİLENECEĞİNİ DÜŞÜNENLERE!“ başlıklı yazımda gerekli uyarıları yapmıştım.  6 Mayısta yazdığım “31 MARTTA BELEDİYELERİ KAYBETMİŞLERDİ, 23 HAZİRANDA İKTİDARLARI TEHLİKEDE” başlıklı yazımda bugünleri anlatmaya çalışmıştım. 17 Haziran da yazdığım ” EKREKM İMAMOĞLU’NUN BELEDİYE BAŞKANLIĞI HAYIRLI OLSUN “ başlıklı yazımla da seçim sonucunu ilan etmiştim. AKP için sonun başlangıcı 31 Martta başlamıştı bunu hızlandırmak veya yavaşlatmak kendi ellerindeydi, seçimin tekrar edilmesini sağlayarak hızlandırmak için ellerinden geleni yaptılar. Bir sonraki seçimde AKP nin baraj sorunu olacak veya mecliste küçük bir azınlık olarak devam edecektir. AKP artık dağılma sürecine girmiştir,  maneviyatı  ve davası olmayan insanlardan oluşan sadece çıkar ilişkisine dayanan bir topluluk  haline geldiğinden, çıkar ilişkisi bittiği anda ipi kopmuş tespih gibi hepsi dağılacaktır. Bu süreç başlamıştır, ve süreci durdurma imkanı kalmamıştır.

Önümüzdeki dönemde Erdoğan AKP den istifa ederse şaşırmayın. Artık partili değil tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağım diyerek partiler üstü davranmaya çalışabilir. Çünkü AKP artık Siyasetçi öğütme makinası gibi çalışıyor. En son Erdoğanı da sıfırlamaya doğru gidiyor. Bunu gören Erdoğan partisinden istifa ederek hatta kendi partisini eleştirerek muhalefete şirin gözükmek isteyebilir.  Bunu bu millet yermi orası çok tartışılır.

Önümüzdeki günlerde AKP nin içinden çıkıp AKP ye rakip 1 veya 2 parti kurulacağı net bir şekilde ortada. Kağıt üzerinde önümüzdeki ilk seçim olan  Cumhurbaşkanlığı seçimine 4 sene var. Böyle olunca kurulacak yeni partilerin performansları erken seçim olup olmayacağını da belirleyecek en temel unsur olacak. Kurulacak partiler AKP ye yavaş yavaş zarar vermeye başlarsa , İYİ Partinin Önünü kesmek için baskın erken seçim kararı alındığı gibi, daha fazla zarar görmek istemeyen AKP baskın erken seçim kararı alabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı Seçim, takviminde yapılacakmış gibi hareket edeceğiz fakat   baskın seçim olacakmış gibi de hazırlıklı olacağız.

AKP ye tavsiyem İşsizlik ve enflasyona çözüm bulmaları, birleştirici bir dil ile bütün milleti kucaklayacak bir politikaya dönmeleridir. Bunları başaramazlarsa sonları çok benzetilen ANAP gibi bile olmayacaktır.

Umudu tükenmiş insanlara umut olan Ekrem İMAMOĞLU’ na ikinci kez ve ciddi bir oy farkıyla seçildiği İBB başkanlığında başarılar diliyor, milletimizin beklentilerini boşa çıkartmayacak başarılı çalışmalar yapmasını temenni ediyorum.

İstanbul seçimi milletimiz ve memleketimiz için hayırlı olsun.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.