BU 3 VALİZDE NE VARDI?

08.05.2019

AKP 17 Nisanda YSK’ ya 44 sayfalık bir olağan üstü itiraz dilekçesi vermişti.

Dilekçede;

Sandık sonuç tutanaklarında ciddi maddi hata ve usulsüzlükler tespit edildiği, Geçersiz oy pusulalarının bazılarının kayıp olduğu, Oy kullanılan seçmen sayısı ile tutanaklara işlenen oy sayılarında eşitliğin sağlanmadığı, Şüpheli oy sayısının 300 binden fazla olduğu, Eksik veya fazla oy sayısının 25 bin 313 olduğu konuları iddia edildi.

Peki hiç düşündünüz mü? Bu 3 valizin içinde hangi iddialarını ispatlayacak delil olabilir? Tek tek bakalım.

Birinci iddia; Sandık sonuç tutanaklarında ciddi maddi hata ve usulsüzlükler tespit edildiği konusuyla ilgili deliller olabilir. Ellerindeki ıslak imzalı tutanaklardan rakamların tutarsız olduğu tutanakların fotokopisini çekmiş olabilirler ve delil olarak sunmuş olabilirler.

İkinci iddia; Geçersiz oy pusulalarının bazılarının kayıp olduğu konusuyla ilgili geçersiz oyların eksik olduğu sandık tutanaklarının fotokopilerini çekmiş ve delil olarak sunmuş olabilirler.

Üçüncü İddia; Oy kullanılan seçmen sayısı ile tutanaklara işlenen oy sayılarında eşitliğin sağlanmadığı konusuyla ilgili sandık tutanaklarının fotokopisini çekmiş ve delil olarak valize eklemiş olabilirler,

Dördüncü iddia; Şüpheli oy sayısının 300 binden fazla olduğu iddiasıyla ilgili bir delil olabilme imkanı yok, zaten şüpheli oy deniyor, şüpheli olup olmadığı da şüpheli.

Beşinci İddia; Eksik veya fazla oy sayısının 25 bin 313 olduğu ile ilgili yine tutarsız sandık sonuç tutanaklarının fotokopileri delil olarak sunulmuş olabilir.

Kaldı ki bütün bu iddialar Birinci iddianın içinde var.

Gelelim vatandaşın Merak ettiklerine;

  • Eğer bu iddiaları ispatlayacak delilleriniz A4 Kağıdından ibaret evraklar sa bunlar neden klasör yapıp dosyalanmadı?
  • Bu Evrakları klasör klasör dosyalanıp daha önce bir çok davada görmeye alışık olduğumuz gibi, 20 klasör – 25 klasör şeklinde YSK ya sunmama sebebi ne olabilir? Bu şekilde klasör yapılsaydı taşıyacak kadar ekibiniz mi yoktu. Dosyaları 3 kişi değilde 10 kişi taşırdı, hiç olmazsa dosyanın çokluğu ile ilgili reklam yapmış olurdunuz bizlerde YSK ya teslim ettiklerinizin sadece dosya olduğunu bilirdik.
  • Mevcut durumda, Vatandaş olarak biz o valizlerin içinde delil olarak sunulan dosyaları görmediğimizden valizlerin içinde dosya haricinde başka bir şeyler olup olmadığını hep sorgulayacağız.

         Anladınız siz onu.

            FACEBOOK Paylaşımı için tıklayın 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.