ALLAH BEKANIZI VERSİN..!

03.05.2019

“Hiçbir şey olmasa bile biz diyoruz ki kesinlikle bir şeyler oldu” diyenlere Allah Bekanızı versin diyoruz.

Yerel seçimler 1 Nisan da sonuçlanmasına rağmen, YSK İstanbul için kesin kararını hala veremedi. AKP nin yaptığı itirazların birebir aynılarını başta İYİ Parti olmak üzere diğer partiler değişik  il ve ilçelerde yapmasına rağmen, YSK reddetti. Fakat AKP itiraz edince araştırılsın kararı çıktı.

Aslında YSK nın AKP nin istediği kararı çıkartmak için kendini zorladığı, bu araştırılsın kararından sonra kendini  belli etti, seçim tekrarı için gerekçe aranmaya başlandı.

Bulundu mu? Kesinlikle hayır. YSK olarak sandık kurullarının oluşturulmasındaki sorun seçim iptalini gerektirmez, İlçe seçim kurullarında işini hukuka uygun yapmayan varsa onunla ilgili bir suç tur. Asıl konu  sandıklarda kullanılan oy ve sandık tutanaklarıdır. Çünkü seçimi bunlar ilgilendirir.  Sandık başkanı memur olmayan sandıklarda sandık başkanı memur olsaydı vatandaşın kullanacağı oy değişecekmiydi? Araştırılması gereken konu sandıkta usulsüzlük var mı yok mu konusudur? Sandık başkanın kim olduğu veya mesleği değildir.  

30 günden fazla zaman geçmiş olmasına rağmen savcıların işlem yapmayıp, Pazartesi günü kararını açıklayacağını söyleyen YSK nın, karar açıklamasına birkaç gün kala harekete geçmesinin 2 anlamı olabilir.

Birincisi; YSK Seçim tekrarı kararını verecek fakat elinde somut hiçbir gerekçe yok, bunun için somut gerekçeler hazırlamak

İkincisi; YSK İstanbul Seçimini  Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını ilan edeceği öğrenildi, bu kararı açıklatmamak ve etkilemeye yönelik maniplasyon yapmak için ellerindeki bütün imkanları kullanmaya başladılar.

Ben ikincisinin olduğuna inanıyorum. 

En çok merak ettiğim şu; Seçim Konusunda ülkemizdeki en üst merci YSK ise, dün çıkan haberlere konu olan ifade alma konuları için YSK mı talepte bulundu yoksa,  AKP ye yaranmak isteyen hukukçular kendi kendilerine hallendiler mi? Aslında asıl soru bu olmalı. Bu sorunun cevabı bize yol gösterecektir. Bu talebin YSK dan gelebileceğini düşünmüyorum zira gelse 30 gündür bu araştırmanın yapılması için gerekli talimatları verirlerdi.    

Memleketimizde hukukun var olup olmadığı, Halkımızın demokrasiye inancının bir sınavı olacak bu karar için Tüm Türkiye gibi bizde beklemedeyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.