3. HAVAALANI ŞANTİYESİNDE NELER OLUYOR?

15.09.2018

Hiçbir Televizyon kanalının vermediği 3. havaalanı şantiyesindeki işçi eylemlerini , Sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla durum oldukça vahim.

Öncelikle şuradan olaya girelim;

Devletin Cumhuriyet tarihindeki en büyük ihalesi diye takdim edilen, milyarlarca dolar karşılığı Havaalanı ihalesini alan şirketin, Devletin Kanunlarına uymadığı çok açık ve net ortada;
İŞ sağlığı ve Güvenliği hiçe sayılarak çalışmalar yapılmış ve yapılıyor, buna rağmen memlekette bu çalışmaları denetleyecek 1 tane babayiğit yok, çünkü Asıl iş sahibi Tanıdık olunca denetime giderseniz denetlenecek hale gelirsiniz, o da yetmez işinizden olabilirsiniz.

Olayın içeriğini inceleyip bilgi sahibi olmak için araştırdığımda, işçilerin talepleri gayet insancıl, hiçbir siyasi amacı yok.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ ;

– Servis sorunu çözülecek
– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek
– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek
– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak
– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek
– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek
– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın
– Talepler basın karşısında okunacak
– İş cinayetleri çözülecek
– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması
– Bayram ikramiyesi verilmesi

Görüldüğü üzere bu taleplerin neredeyse tamamı zaten işverenin işçiye karşı sorumlulukları içerisinde. Yani işverenden fazlaya bir şey istenmiyor, hakkını almak istiyorlar.

Şimdi çıkıpta bir takım ZEVAT, görüyor musunuz Dünyanın kıskandığı havaalanı projemizi durdurmak istiyorlar diye açıklama yapabilir, bu olmaz inşallah ama ben bunu da bekliyorum. Çünkü her türlü olumsuzluğu dış güçlere ihale etmeyi çok sevdiler, çünkü buna inanan veya inanmak isteyen bir kesim var.

Çalışanın maaşını ödemezseniz, şantiyede yaşamını devam ettiren çalışanların azami ihtiyaçlarını karşılamazsanız, iş kazalarına karşı önlemleri yeteri kadar almazsanız bu iş hiç ummadığınız bir sebepten patlar. Böyle olaylar zaten bir kıvılcıma bakar, yaşananlarda buna paralel olarak başlamış.

Normal bir işyerinde birkaç kişinin çalıştığı bir işyerinde bile İş Sağlığı ve Güvenliği ni şart koşacaksınız, iş güvenlik uzmanı bulundurmasını isteyeceksiniz, İş yeri hekimi olmasını isteyeceksiniz, risk analizleri , acil eylem planları…..dünya kadar prosedürün yerine getirilmesini isteyeceksiniz, fakat Devlet olarak Dünyanın en büyüğünü en iyisini yapıyoruz diyerek övündüğünüz bir projede bunları sadece kağıt üzerinde uygulayıp gerçekte uygulamayan şirketi görmezden geleceksiniz.

İşçilerin talep ettikleri maddeler şimdiye kadar karşılanmamışsa, 
ölümlü veya yaralanmalı iş kazası bu kadar çok olmuşsa, 
Burada asıl iş sahibi, alt işverenler, İş Güvenliği hizmeti alınan OSGB firması da dahil bu ölümlü ve yaralanmalı iş kazalarından sorumludur.

Devlet ihalesini alan şirket için, ciddi emek sarf eden ve alın teri döken işçinin bile parasını ödeyemeyecek durumdaysa bu şirket, ülkemizde Ekonomik krizden çok daha fazlası var demektir.

Olayları takip ediyor ve sonunu gerçekten merak ediyoruz.

Sadece şunu ifade etmek isteriz, bari bu olayı dış güçlere bağlamayın, olay tamamen iç güçlerden, yada iç güçsüzlerden ibaret.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.